Arpa Çeşitleri Zenginleşiyor
https://www.sorgunhaber.com/wp-content/uploads/2023/11/Ogretmenler-Gunu-Kutlamasi-Sorgun-9-300x225.jpeg
Günceltarım

Arpa Çeşitleri Zenginleşiyor

Yerli arpa çeşitlerini çiftçilere tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla başlatılan çalışma kapsamında 4 İlçeye bağlı 9 köyde 9 çiftçiyle birlikte 13 çeşit yerli arpa çeşidinin hasatları yapıldı.


Bu kapsamda Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü’nce geliştirilmiş olan Burakbey – Akar – Anka06 – Bozlak – Misket – Sayım40 – Sinanbey – Asil – Tosunpaşa çeşitleriyle kavuzsuz arpa çeşidi Yalın ve Bahri Dağdaş tarafından geliştirilen Ayrancı – Keykubat çeşitleri ve özel bir firma tarafından geliştirilerek tescili yapılmış olan Mizgin çeşitleri ekildi.


Yapılan çalışmalarla ilgili İl Müdürü Tanju Özkaya şunları söyledi: “İlimiz ülkemizin önemli tarım merkezlerinden birisidir. En önemli üretimimiz ise arpa ve buğdaydır. Amacımız bu potansiyeli daha fazla harekete geçirmek için verimi artırmaktır. Bu amaçla Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Araştırma Kuruluşları ile işbirliği yaparak ilimizin değişik bölgelerinde çiftçilerimizle birlikte deneme ve demonstrasyonlar kurmaktayız.


Bu yıl kurduğumuz 9 arpa demonstrasyonun hasatları teknik personelimizin kontrolünde çiftçilerimizle birlikte yapıldı. Bu yıl yağışlar iyi oldu. Bazı yerlerde fazla yağışlara bağlı olarak yatmalar oldu. Ama çok güzel sonuçlar aldık. Dekardan 320 Kg ile 627 Kg arasında verimler aldık. Bu çeşitleri tavsiye ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir