Cumhuriyetimizin 95. Yılı Düzenlenen Törenle Kutlandı.

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 95. yılı kutlama programı kapsamında ilk tören Kaymakamlık binası önünde bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunulması ile başladı. Belediye Kültür Salonu’nda düzenlenen  programı ile devam eden kutlama programında Sorgun Kaymakamı Sayın Mustafa Altınpınar, günün anlam ve önemine dair konuşma yaptı.

29 Ekim 1923 tarihinin bir çok alanda bağımlı hale getirilmiş Osmanlı İmparatorluğu’ndan tam-bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne geçişi de ifade ettiğini vurgulayan Sayın Altınpınar “Zira Avrupa siyasi çevrelerinde Osmanlı İmparatorluğu’nun son yüzyıllarda ‘hasta adam’ olarak anıldığını ve ‘şark sorunu’ adı altında mirasının nasıl paylaşılacağının açıkça konuşulduğunu biliyoruz. Atatürk İzmir İktisad Kongresi’ni açış konuşmasında ‘Bir devlet ki kendi tebasına koyduğu vergiyi yabancılara koyamaz. Gümrük resimlerini düzenlemekte yasaklanmış ve yabancılar üzerinde yargı hakkını uygulamaktan yoksun ise böyle bir devlete bağımsız denilemez’ demişti. Bu nedenle Atatürk’ün ısrarla vurguladığı iki ilkeden biri; tam bağımsızlık diğeri ise; milli egemenliktir” dedi.
Hem Osmanlı’yı, hem Cumhuriyet’i gören; ‘Devr-i Osmani’yi ‘Cumhuriyet’ : .dönemiyle karşılaştırma şansı olan kuşağın artık hayatta olmadığına işaret eden Altınpınar şunları kaydetti:Atatürk döneminde, Cumhuriyet döneminde dünyaya gelen, kurucu kuşağın yetiştirdiği ikinci kuşak da hayatta değil.

Şimdiler Cumhuriyet’in faziletini, özelliğini umursamayan üçüncü kuşağın dönemi, bu kuşakta “işgal”in ne olduğunu bilen yok. Milli Mücadele’yi yaşamış olan yok. Cumhuriyet dönemindeki sosyal ve ekonomik değişimin ne zorluklarla gerçekleştiğini, sanayileşmenin nasıl başladığım bilen yok.O yüzden bir hatırlatmaya ihtiyaç var.Mütareke döneminin İstanbul’u işgal altındaydı ve 1. dünya savaşı öncesinde Osmanlı İmparatorluğu’nu gizli anlaşmalarla aralarında paylaşmış bulunan emperyalist devletlerin merhametine ve vicdanına sığınarak tahtını kurtaracağını sanma gafletini ısrarla sürdüren padişahın ve onun hükümetinin merkeziydi. Bu merkez etrafında diğer işbirlikçi güçler sıralanıyordu. İngiliz Muhibleri Cemiyeti, Ermeni ve Rum Patrikhanesi bunlardan sadece üçü. Özellikle İngiliz Muhibleri Demeği’ııin çok önemli üye ve işbirlikçileri vardı. Bunlardan biri, padişahın beş defa sadrazamlığa getirdiği İngilizci Damat Ferit, diğeri ise İngiliz Muhipler Cemiyetinin kurucusu Sait Molla’dır. İngiliz casusu papaz Frevv’le birlikte milli hareketi yok etmek için türlü entrikalar . çevirmişlerdir. Papaz Frew, İngiliz Haber Alma Servisi’nin önemli bir üyesidir.Frew, ayrıca, İngiltere’deki “Britanya Kızılay Demeği’nin İstanbul’daki temsilcisidir. Bu demek, Türkiye’deki Ingiliz Muhipler Cemiyetiyle sıkı ilişki içindedir. Papaz Frew, Anadolu’daki milli hareketi bitirmek için Sait Molla aracılığıyla İngiliz Muhipler Cemiyeti’ne para yardımı dahil olmak üzere her türlü yardımı yapmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu’da çıkarılan 21 ayaklanmanın arkasında bu papaz ve İngiliz Muhipler Cemiyeti’nin çalışmaları olduğu anlaşılmıştır.

Şimdi bu kısa tarihi hatırlatmadan sonra tarih tekerrürden ibarettir diyenlere hak vermemek elde değil! O zaman İngiliz işgali için çalışan papaz Frew vardı bugün ise emperyalist batının uşağı Fetullahçı terör örgütünün işgali için çalışan papaz Brunson var. Peki ya başarılı olsalardı? Çileli uzun bir uğraşın sonunda Osmanlı bakiyesi topraklarda pek çok devler kuruldu. Kurulan bu devletlerin ikisi çok önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti ve Suudi Arabistan. Biri Cumhuriyet, diğeri monarşi yani padişahlık. Cumhuriyetin yani Türkiye’nin başkanı konuşmalarına ‘ey Amerika, ey batı’ diye başlayabilirken, aynı Amerika’nın başkanı diğerine yani Suudi Arabistan’a son derece aşağılayıcı biçimde ‘bak kıral biz olmasak orda iki hafta bile oturamazsın’ diyebiliyor. Papaz Frew, Damat Ferit ve Ali Kemaller kazansaydı aynı şey bizim başımıza da gelecekti, Bugün Cumhuriyet Türkiye’si İslam coğrafyası başta olmak üzere ezilen bütün milletlerin sesi ve umudu haline gelmiştir işte bu yüzden cumhuriyet şereftir ve haysiyettir.

Bizler yönetici, öğretmen, memur her kesimden görevliler olarak tarihi bir görev ve vebal altındayız: gençliği, yabancı ideolojilerin ve ülkelerin hedefi olmadan şuurlu, inançlı ve kişilik sahibi fertler haline getirmek, Fetö gibi düşmanların propagandasına fikren ve ruhen karşı kayacak olgunluğa eriştirmek, bu bizlere düşen en önemli ve kaçınılmaz tarihi bir görevdir.” dedi.

Düzenlenen tören öğrenciler tarafından günü anlam ve önemini belirten şiirlerin okunması ile sona erdi

Ülkü Ocaklarında Cuma Seminerleri

Ülkü Ocaklarında Türk Milliyetçiliği  ve  Medeniyetçilik Konulu Semineri Düzenlendi. Ülkü Ocakları Sorgun İlçe Başkanlığı tarafından her hafta Cuma günleri Sorgun Ülkü Ocağı İlçe Başkanlığı binasında düzenlenen Haftalık Seminerlerde bu hafta Sorgun Ülkü Ocakları Eski Başkanlarından Yunus Emre DURSUN tarafından Türk Milliyetçiliği Ve Medeniyetçilik konulu seminer düzenlendi.

Geniş bir katılımın olduğu seminerde Yunus Emre DURSUN katılımcı gençlere Türk Milliyetçiliğinin özelliklerinden ve Bağbuğ Alparslan TÜRKEŞ tarafından kaleme alınan 9 IŞIK adlı eserde Işıklardan birisi olarak gösterilen Medeniyetçilik ilkesini açıkladı. Katılımcılar semineri son derece ilgi ile takip etiller.

Ülkü Ocakları Sorgun İlçe Başkanı Osman YEŞİL farklı katılımcılar ve farklı konular üzerine her hafta Cuma günleri Sorgun Ülkü Ocağı binasında düzenlenen seminerlerin amacının Sorgun’ da yaşayan ve Ülkü Ocaklarına gelen gençlerin vatan millet sevgisi bilinci ile yetiştirerek öncelikle kendilerine ve ailelerine daha sonra ise Sorgun’ a ve ülkemize hizmet edecek bilinçli ve eğitimli gençler yetiştirmek olduğunu belirterek bütün gençleri her hafta cuma günleri duzenlenen seminerlere katılmaya davit etti.

Yozgat Türk Eğitim Sen’ den Andımız Açıklaması

Türk Eğitim Sen Yozgat Şube Başkanlığı tarafından Yozgat Cumhuriyet Meydanında düzenlenen ve Türk Eğitim Sen Yozgat Şubesi ve Türk Eğitim Sen İlçe Temsilcilerinin katılımı ile Danıştay 8. Dairesi tarafından Andımız ile ilgili verilen Karar ile ilgili basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Türk Eğitim Sen Sorgun İlçe Yönetimi ve bir çok Sorgunlu Siyasetçide hazır bulundu.

Türk Eğitim Sen Yozgat İl Başkanı Mahmut KABAYEL konuşmasında;  Çok yakın bir zamanda 95. kuruluş yıldönümünü kutlayacağımız Cumhuriyetimiz ve milli devlet yapımız büyük saldırılarla karşı karşıyadır.  Ağır bedeller ödeyerek kurduğumuz ve bugünlere taşıdığımız Devletimizin bu coğrafyadaki varlığı, millet olma özelliğimiz ve etrafında kenetlendiğimiz değerlerimizin korunmasıyla mümkündür.Nitekim daha birkaç yıl önce, adına “Çözüm Süreci” denilen, gerçekte ise çözülüm süreci olan birtakım uygulamalarla milli kimliğimiz yok edilmek istenmiş, bu topraklardan Türk adı silinmeye çalışılmıştır.O dönemde milli değerlerimizin içinin boşaltılmasının, milli kimliğimizin yok edilmesinin, bizleri tek bir millet olarak bir arada tutan değerlerin yağmalanmasının karşısında durmuş, sürecin ülkemizi bir felakete sürüklemekte olduğu gerçeğini haykırmıştık. Bu rezaletler zincirinin bir halkası da 1933 yılından beri okullarımızda okutulmakta olan Andımızın kaldırılması olmuştu” dedi.

 “DANIŞTAY YENİDEN ANDIMIZ OKUTULMASININ ÖNÜNÜ AÇTI”

Andımız üzerinden yeniden Türk milli kimliğine karşı saldırıya geçildiğini söyleyen Kabayel,”Nitekim, yaşadığımız acı tecrübeler sonunda, yanlış yoldan dönüldü ama bu yanlışlar, hendek operasyonlarında 793, Fırat Kalkanı Harekatı’nda 71 ve Zeytin Dalı Harekatı’nda 53 vatan evladının şahadetine mal olurken içimizde de onulmaz ve unutulmaz yaralar açtı.Hatırlanacağı üzere o tarihlerde gerek bireysel gerekse Türk Eğitim-Sen olarak açtığımız davalarla, sözde Çözüm Sürecinin bir parçası olan Andımızın kaldırılmasını, Danıştay nezdinde yargıya taşımıştık. Nitekim Danıştay 8. Dairesi de 24.04.2018 tarihli kararıyla Öğrenci Andını kaldıran işlemi hukuka aykırı bularak, 1933 yılından 2013 yılına dek 80 yıl boyunca okullarımızda okutulan Andımızın yeniden okutulmasının önünü açtı.Ama ne hikmetse bir anda ülkemizde kıyamet koptu; ne kadar açılımcı ne kadar çözülümcü varsa meydanlara fırlayıp, Andımız üzerinden yeniden Türk milli kimliğine karşı saldırıya geçti.  Bu kesim, içinde yaşattığı Devletin kurucu değerleriyle hesaplaşma arzusunu, Öğrenci Andının ırkçı söylemler içerdiği safsatası ile gizleme çabası içine girdi” ifadelerini kullandı.

“TÜRKÜM, DOĞRUYUM, ÇALIŞKANIM”

 Bu süreçte özellikle 2009 yılında Millî Eğitim Bakanlığı’nın Öğrenci Andı ile ilgili yaptığı savunma, hepimizin görüşlerine tercüman olmaktadır şeklinde konuşmasına devam eden Kabayel,”Millî Eğitim Bakanlığı’nın, 2009 yılındaki Andımızla ilgili bu savunmasını hiçe sayarak Danıştay’ın kararına itiraz etmesi bizleri ayrıca üzmüştür.  Devlette devamlılığın bir gereği olarak Millî Eğitim Bakanlığı’nın 2009’daki görüşlerine uygun davranmasını, itirazından vazgeçerek okullarda Öğrenci Andı’nın yeniden okutulması için gerekli düzenlemeyi yapmasını beklemekte ve istemekteyiz.Oluklardan kirli fikirlerini akıtan sözde sendikalara sesleniyoruz: Bilinsin ki biz, milliyetinden gocunmayan, Türk olmaktan gurur duyan, Türkoğlu Türkleriz.  Gerekirse her sabah önce şahadet getirir, sonra çocuklarımıza Andımızı biz okuturuz. Siz ise çocuklarımız Türk’üm, doğruyum, çalışkanım demesin diye eylem yapan sendika olarak tarihe geçeceksiniz.Türk’üm, doğruyum, çalışkanım. Varlığım, Türk varlığına armağan olsun! Ne mutlu Türk’üm diyene!”

Yapılan basın açıklamasının ardından katılımcılar tarafından hep birlikte Andımız okunarak basın açıklaması olaysız bir şekilde sona erdi.

Toki’ de Oturanlar Ulaşımdan Şikayetçiler

Toki tarafından Agahefendi Mahallesinde dar gelirli vatandaşlarımız için yapılan konutlarda oturan vatandaşlar Sorgun Belediyesi tarafından Toki konutlarına durak konulmamasından ve dolmuşların Toki konutlarına gitmemesinden şikayetçi.

Toki konutlarında oturan vatandaşlardan alınan bilgilere göre ilçe merkezine uzak bir noktada inşaa edilen konutların en önemli sorununun çarşı merkezi ile olan uzaklığı olduğunu ve Toki konutlarında oturan vatandaşların ve öğrencilerin çarşı merkezine gidiş ve gelişlerinde çok zorluk yaşadıkları. İlçede taşımacılık yapan dolmuşların Toki Konutlarında durak konulmamasından dolayı ilçe merkezine gidiş gelişte sıkıntılar yaşadıklarını, önümüzdeki günlerde havaların daha da soğuması ile birlikte evden çarşı merkezine gidiş gelişlerde daha büyük sıkıntıların kendilerini beklediğini bildirmekteler ve Sorgun Belediyesi tarafından Afahefendi Mahallesinde bulunan Toki Konutlarına bir dolmuş durağı konularak dolmuşların Toki Konultarına da gitmesini talep ettiklerini tarafımıza bildirmekteler.

Sorgun Haber Sosyal Medya Hesapları

İlçemize hizmet için kurulan www.sorgunhaber.com web sitemizi sosyal medyadan takip ederek sizlerde Sorgun’ la ilgili en güncel, doğru ve tarafsız haberlere anında ulaşabilirsiniz.

Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan bizlere haber niteliği taşıyan her türlü olay ve konuları paylaşarak sizlere daha hızlı ve kaliteli hizmet sunmamızda bizlere yardımcı olabilirsiniz.

Facebook: www.facebook.com/sorgunhabercom

Twitter: www.twitter.com/sorgunhaber

İnstagram: www.instagram.com/sorgunhabercom

E-mail: [email protected]

 

Sorgun’ un Yeni İnternet Haber Sitesi Açıldı.

Sorgun Haber web sitemiz siz değerli Sorgun Halkına doğru, tarafsız ve en güncel haberleri bildirmek için yayın hayatına başlamıştır.

Sitemizin kuruluş ve amaçlarından kısaca bahsedecek olursak www.sorgunhaber.com alan adı yaklaşık 13 yıldır bir domain yatırımcısının elinde idi bizler gerekli görüşmeler ile Sorgunumuza hizmet edecek en güzel haber sitesinin ismininde güzel olması için www.sorgunhaber.com alan adını tarafımızca aldık.  Siz değerli Sorgun halkını ve Sorgunlu olup da gurbette yaşayan Sorgunlu vatandaşlarımız arasında bir bağ olabilmek Sorgun’ u ve Sorgunlunun dert tasa ve sıkıntılarını aynı zamanda neşe ve mutluluklarını paylaşmak üzere sözün kısası Sorgunlunun Sorgun’ dan haberi olsun diye www.sorgunhaber.com Sorgun Haber Sitesini yayın hayatına aldık.

Kuruluş amaçlarımızdan bir tanesi de Sorgun Halkı ile Sorgun’ da bulunan Yöneticilerimizi bir araya getirerek Sorgunumuzun sorunlarına hep birlikte çözüm yolları aramaktır. Yıllarca şahit olmaktayız ki Sorgunumuzda özellikle Hizmet Sektöründe sıkıntılar yaşanmakta Sorgunumuz istenilen seviyelere ulaşamayıp istenilen hizmetleri almakta mahrum bırakılmaktadır. Bizler sizlerin isteklerini ve projelerini, dert ve sıkıntılarını Sorgun’ a hizmet eden Yöneticilere ve Siyasetçilere duyurmak adına bu haber sitesini yayın hayatına almış bulunmaktayız.

Sizlerde Sorgun Haber web sitemize haber değeri gördüğünüz olayları, Sorgun’ la ilgili sorunları veya Sorgun için yapılması gereken projeleri Sorgun Haber web sitemizde yayınlamak için bizlere Sosyal Medya aracılığı ile veya E-Posta aracılığı ile gönderebilirsiniz.