Songül Suntay Türkiye Birincisi Oldu.

Bursa’da 22-23 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Okullar Arası Puanlı Atletizm Final Müsabakalarında Ertuğrul Gazi Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Songül Suntay Türkiye şampiyonluğunu kazandı.

Sorgun Ertuğrul Gazi Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Songül Suntay Bursa’da gerçekleştirilen okullar arası puanlı Atletizm Türkiye Birinciliği yarışmasında Cirit Atma branşında 35.45 Metre ile Türkiye Birincisi olmuştur.

Şehidimiz Var…

Irakın Kuzeyi Avaşin Bölgesi Seravetin üs bölgesinin Benadere mevkiinde yol kontrolü esnasında teröristler tarafından atılan havan mermisinin patlaması sonucu P.Uzm.Onb.Mehmet KÖKLÜ Şehit olmuştur.

Şehit P.Uzm.Onb.Mehmet KÖKLÜ Akdağmadeni Özer Köyü nüfusuna kayıtlı olup Şehidimizin Naaşı bu gün Akdağmadeni’ nde düzenlenecek törenle toprağa verilecektir. Şehidimize Allah’tan Rahmet Ailesine ve Tüm Yozgatlı Hemşehrililerimize Baş Sağlığı Diliyoruz.

Başkan Ekinci’den Hayır Severlere İftar Yemeği

Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci, Sorgun Belediyespor’a bağış yapanlar ve Ramazan ayı boyunca belediye yemekhanesinde ihtiyaç sahipleri için iftar yemeği veren hayırseverler ile Sorgun Belediyesi Sosyal Tesislerinde verilen iftar yemeğinde bir araya geldi.

Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci, yaptığı konuşmada; “Sorgun’u geliştirmek ve kalkındırmak adına yapılan bağışlar için teşekkür ederim. Ramazan ayı paylaşmak için özümüze dönmek için kardeşliğimizi pekiştirmek için çok güzel bir vesile. Gerek bağışta bulunarak, gerekse çalışmalarımıza birebir katılarak bugüne kadar destek oldunuz ve bundan sonra da emeğinizi esirgemeyeceğinize inancım sonsuz hepimizin derdi Sorgun. Sorgun için düşünüp, Sorgun için çalışıyoruz.  İnsanız kusurlarımız olabilir yanlışa düşebiliriz her zaman söylüyorum bize bunları gönül rahatlığı ile bildirin ki düzeltelim yanlışımızdan dönelim. Doğruyu güzeli yapalım. Yaptığımız işlerden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Biliyorsunuz askere uğurladığımız evlatlarımızı asker harçlığı konusunda hiçbirini geri çevirmedik. Kaldırımların düzenlenmesi ile alakalı çalışmalarımız oldu. İki adet parkımızda uygunsuz durumlar olduğunun bilgisini aldık ve bu durumu düzeltip kötü şeyler yaşanmamasının önüne geçtik. Cumhuriyet caddesi, Atatürk bulvarı ve İlyas Arslan Kültür ve Tiyatro salonu ile alakalı proje hazırlığındayız. Osman Çavuş Mahallesinde bulunan Delibaş deresinin ıslahı ile ilgili çalışmaya başladık ve bugün kepçeyi vurduk, en kısa zamanda tamamlayıp çevre düzenlemesini bitirip halkımızın hizmetine açacağız. Bir diğer konu Sorgun Vakfı, Vakfımızınız kurulumu ile alakalı tüm işler tamamlandı ve kısa süre içinde faaliyete geçecek. Bir kez daha desteğiniz ve katılımlarınız için çok teşekkür ediyorum ”dedi. Yemek sonrasında bağış yapanlara plaketleri takdim edildi.

Çocuk Parkları Güvenli Hale Geliyor

İlçemizde mahalle aralarında bulunan çocuk parklarının daha güvenli hale getirilmesi çalışmaları kapsamında çocuk parklarını çevreleyen istinat duvarları yıkılarak yerine tel örge ile çevrelenecek. 

Çocuk parklarının daha güvenli hale getirilmesi kapsamında çalışmalarını artıran Sorgun Belediyesi parkların çevre istinat duvarlarının yıkımına başladı. Çocuk parklarını çevreleyen İstinat duvarlarının dışarıdan içeriyi görmeyi engellediğini özellikle akşamları ve geceleri çocuk parklarının bir takım insanlar tarafından  kötü amaçlar dahilinde kullanıldığının tespit edildiği, istinat duvarlarının yıkılarak yerine tel örgü çekilmesi ile çocuk parklarının daha şeffaf ve korunaklı olması hedeflenmekte.

 

 

 

Sorgun Belediyesi Yaz Kursları Başlıyor

Sorgun Belediyesi ile Sorgun Halk Eğitimi Merkezi işbirliğinde Yaz tatili süresince gençlere, çocuklara ve kadınlara yönelik ücretsiz olarak çeşitli branşlarda yaz kurslarına müracaatlar başladı.
  • Kurslar Ücretsiz Olacak
  • Kurslar 01 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başlayacaktır.
  • Kursları başarıyla tamamlayan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığından Onaylı Sertifika verilecektir.
  • Kurslar hafta içi ve hafta sonu yapılacak.
  • Kursların tarihleri ve saatleri seçilen kursiyerlere daha sonra iletilecektir.

Kurslara Müracaat Etmek İçin Formu Doldurmanız yeterli.

İşte Açılacak Kursların Listesi:

 

Sorgun Belediyesine Whatsapp’tan Ulaşılacak

Sorgun Belediye Başkanı olduğu ilk günden beri Sosyal ve Şeffaf Belediyecilik anlayışını benimseyeceğini belirten Başkan M.Erkut EKİNCİ Belediye olarak Sorgunluların sıkıntı ve sorunlarını daha hızlı ulaştırabilmesi için Whatsapp hattı açtı.

Sorgun Halkının Belediyeden beklenti dilek istek ve sorunlarını Belediye Yetkililerine daha hızlı bildirmesi için Sorgun Belediyesi Whatsapp İhbar Hattını devreye koydu. Sorgunlu Vatandaşların Sorgun Belediyesi olan istek, öneri ve sorunlarını artık Whatsapp üzerinden yapabilecek.

Şehit Aileleri ve Gaziler İftarda Buluştu

Sorgun Kaymakamlığı tarafından şehit ailelerine, dar gelirli vatandaşlara ve Suriyeli göçmenlere iftar yemeği düzenlendi. 

İftar yemeği sonrası yapılan duanın ardından konuşan Yozgat Valisi Kadir Çakır, bu topraklar ve bu vatan uğruna şehitlik mertebesine ulaşmayı isteyen milyonlarca Türk gencinin olduğunu vurgulayarak “Kur’an-ı Kerim tilaveti sırasında iki damla gözyaşı döken küçük kızın gözünden akan yaşların birinde hüzün, birinde gurur olduğunu gördüm. Eğer bir vatanınız, toprağınız, suyunuz varsa, onlara göz dikenler dolayısıyla sıkıntılar da olacaktır. Ancak bu vatana göz dikenler karşılarında şehit olmaya hazır milyonlarca Türk vatandaşını bulacaktır. Dosta ve düşmana şunu söylemek isterim ki gerekirse ben de bu vatan için gidip şahadet şerbetini içerim” dedi.

Sorgun Kaymakamı Mustafa Altınpınar da yaptığı konuşmada, geçen yıllarda verilen iftar yemeklerinden değişik olarak bu yıl dar gelirli ve Suriyeli vatandaşların da bu iftara davet edildiğini belirtti.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları  Atatürk Anıtına çelenk koyma, saygı duruşu İstiklal Marşı ile başladı kutlama programına Sorgun Gençlik Merkezi Spor İl Müdürlüğü Salonunda devam edildi.
Kutlama Programı Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Sayın Levent TUNCER günün anlam ve önemini belirten konuşması ile başladı Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü öğrencileri jimnastik gösterileri, Sorgun Belediyesi Tekvando Spor Takımı,  Yavuz Selim Ortaokulu Step-Aerobik Gösterisi Yeşilyurt İlköğretim Okulu Folklor gösterileri yaptılar. Programda çeşitli branşlarda başarı gösteren takımlar ve sporculara ödülleri takdim edildi.
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına Sorgun Kaymakamı Dr. Mustafa ALTINPINAR, Sorgun Belediye Başkanı Mustafa Erkut EKİNCİ, İlçe Jandarma Komutanı J.Kd. Binbaşı Mehmet DEMİR, İlçe Emniyet Müdürü Süleyman TRAK, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin EKİNCİ, Gençlik ve Spor İçe Müdürü Levent TUNCER, Okul, Kurum Müdürleri, öğrenciler, veliler ve çok sayıda halk katıldı.

Geleneksel Sorgun 11. Yağlı Güreşleri 7 Haziranda

Sorgun Belediyesi tarafından ilki 2007 yılında düzenlenen ve geleneksel hale gele gelen Sorgun Yağlı Güreşlerinin 11. si 7 Haziran 2019 Cuma günü düzenlenecek.

Sorgun Belediyesi tarafından düzenlenen Yağlı Güreşlere gerek Sorgunlular gerekse çevre il ve ilçelerden her yıl yoğun katılımın olduğunu belirten Belediye Başkanı M.Erkut Ekinci bu yıl 11. si düzenlenecek olan yağlı güreşlerin  7 Haziran 2019 Cuma günü düzenleneceğini ve güreşlere toplam 400 sporcunun katılacağını yağlı güreşlere Kırkpınar Başpehlivanlarından Mehmet Yeşil Yeşil, Fatih Atlı, Osman Aynur, Hamza Köseoğlu, İsmail Koç ve diğer 16 başpehlivanın da katılacağını belirtti.

 

 

Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi İçin Çalışmalar Başladı

Tarım Bakanlığı tarafından Sorgun’da kurulması planlanan, Sorgun Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi için çalışmalar başladı,
Sorgun Kaymakamı  Mustafa ALTINPINAR yaptığı açıklamada: Yozgat’tan bir ekibin Ankara Sinacan’da bulunan Türkiye’nin ilk ve En büyük Hayvancılık Sanayi Bölgesi olan S.S. Doğal Hayancılık Bölgesini ziyaret ettiğini belirtti. ALTINPINAR, Yozgat Valisi Kadir Çakır, Yerköy Kaymakamı Ali Ada, Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük, Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci, Sorgun İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Canbolat ile Sorgunlu il genel meclis üyelerinden oluşan heyetin, Avrupa’nın en büyük biogaz tesisini de yerinde incelediği bilgisini verdi.
Kaymakam ALTINPINAR bu tesisinin Sorgun’a da kurulması yönünde karar çıktığını ve Sorgun Organize Hayvancılık Sanayi Bölgesi’ne katılmak isteyen yatırımcıların tekliflerinin değerlendirmeye alındığını ifade ederek “Böyle bir tesis gerçekten ilçemize büyük bir girdi sağlayacak. Edindiğimiz bilgilere göre Sincan’da kurulan bu tesis, saatte 2 bin 500 liralık biogaz üretiyor. Bu da ayda 1 milyon 500 bin lira demek. Sorgun Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi yanında Kurulacak olan biogaz tesisi 3 yılda kendisini amorti edebilecek ve binlerce konutun elektrik ihtiyacını karşılayabilecek. Bu proje bizim için büyük önem arzetmektedir” dedi.