Sorgun Belediyespor Ergin GÜL’e Emanet

Voleybolda Türkiye’ nin 1.Ligi olan Efeler Liginde ve Futbolda da Bölgesel Amatör Lig de (Bal Liginde) ilçemizi temsil edecek olan Sorgun Belediyespor ve futbol ve voleybol takımlarının yöneticileri yapılan genel kurul toplantısında belirlendi.

Cumartesi günü Sorgun Belediyesi meclis salonunda yapılan genel kurulda Sorgun Belediyesi Yönetim Kurulu Başkanlığına  Ergin GÜL getirildi. Başkan Yardımcılığına ise Yavuz LALE Getirildi. Yavuz LALE aynı zamanda Sorgun Belediyespor Futbol Şube Sorumlusu oldu.

Efeler Liginde mücadele edecek olan Voleybol Takımının sorumlusu ise Voleybol Şube sorumlusu olarak görevlendirilen Kazım Ergün oldu.

Başkan Ekinci Muhtarlarla İstişare Toplantısı Yaptı

Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci, mahalle muhtarları ile bir araya gelerek, muhtarların sorun, istek ve dileklerini dinledi.

Sorgun Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirilen muhtarlar toplantısında, mahallelerde sürdürülen belediye hizmetleri de ele alındı. Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci, mahalle muhtarlarının belediye hizmetlerinin halka ulaştırılması yönünde oldukça önemli bir misyon üstlendiğini dile getirerek, 5 Nisan 2019 tarihinde göreve geldikten sonra sık sık muhtarlarla bir araya gelmenin sevincini yaşadığını ifade etti.

Belediye imkânlarıyla halka en nitelikli hizmetleri sunma çabası içerisinde olduklarını kaydeden Ekinci, mahalle muhtarlarının getirilen bu hizmetlerde aksayan yönleri de bizzat kendisine ulaştırmak suretiyle verilen çalışmaların daha nitelikli hale gelmesini de sağladıklarını belirtti.

Başkan Ekinci: “ Mahalle muhtarlarımız belediyemizin ayrılmaz bir parçası. Halkımızın yaşadığı mahallerde ortaya çıkan sorunları muhtarlardan bizzat öğrenmek, işlerimizi oldukça kolaylaştırıyor. Belediye-muhtar işbirliğinin şehrimizde oldukça önemsendiğini de gözlemliyorum. Bizlerin mahallelerdeki birer temsilcimiz konumundaki muhtar arkadaşlarımızın hepsine teşekkür ediyorum” dedi.

Sorgun Millet Bahçesine Yeni Yer Gösterildi

Sorgun’a yapılması planlanan Sorgun Millet Bahçesinin nereye yapılacağı ile ilgili tartışmalar sürerken Sorgun Belediye Başkanı M.Erkut EKİNCİ yapılacak olan Sorgun Millet Bahçesinin Mükremin Göletinin çevresinin uygun olacağını belirtti.

Türkiye’de kurulması planlanan 22 Millet Bahçesi’nden birinin Sorgun’a yapılacağının müjdesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildiğini hatırlatan Ekinci, “Millet Bahçesi ilçemiz için büyük bir kazanımdır. Millet Bahçesi yapılması için önce Yeni Çeltek Kömür İşletmesi eski kömür havzası gösterilmişti. Burası belediyeye ait olmadığı için Yeni Çeltek Kömür İşletmesi yetkilileri ile 2-3 kez hem Ankara hem de burada görüşme yaptık ama bir türlü sorunları aşamadık.” dedi.
İlçe halkının Millet Bahçesi’nin durumunu merak ettiğini dile getiren Ekinci, “Bakanlık yetkilileri ile görüşerek onlara başka bir alan gösterdik. Mükremin Göletinin çevresinin bu proje için çok uygun olduğunu belirttik. Bununla ilgili Sayın Valimize de talebimizi ilettik. Eğer onlar da uygun bulursa gerekli yazışmaları yapacağız. Buranın Millet Bahçesi olarak daha uygun olacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Öğretmenler Kerkenes Harabelerini Gezdi

Sorgun Belediyesi tarafından düzenlenen organizasyon ile Sorgun Belediyesi çalışanları ve öğretmenler İlçemiz Şahmuratlı Köyünde bulunan Kerkenes Harabelerini gezerek antik kent hakkında bilgi aldılar.

Sorgun Belediyesi çalışanları ve öğretmenlere Kerkenes Dağı antik kenti Kazı Başkanı Scott Branting antik kentin tarihi ile ilgili bilgi verdi. Kazı Başkanı, Milattan Önce 7’inci yüzyılda, Türkiye’nin orta bölgesindeki Kerkenes Dağı’na 7 kilometre taş savunmasıyla korunan yeni bir başkent inşa edildiğini söyledi. Kazı Başkanı, kurucuları, çok fazla sayıda Orta Anadolu’nun bu bölgesine batıdan taşınan Frig kültürünün taşıyıcıları olduğunu hatırlatarak, ‘Kentsel kavramları, kültleri, mimari gelenekleri, sanat eserleri ve el sanatlarının tümü Frigyalıydı. Yazıt ve yazı işleri Frig dilindedir. Bu şehir neredeyse kesinlikle eski Pteria ile özdeşleşecek. MÖ 540’larda, Lidya’nın Croesus kralı şehri yakalamak için Kızıl Nehir’i geçmiştir. Belki de Lidya ile Pers arasındaki savaşla ilgili olaylarda şehri yağmalamaktan ve yakmaktan sorumlu olan Croesus’du, yakında Sardislerin yıkılması ve Pers İmparatorluğunun Türkiye’nin batı kıyılarına yayılmasıyla sonuçlanacaktı’ dedi. Öğretmenler, Antik kentin altındaki Şahmuratlı Köyü’ndeki Eko-Merkez, Anadolu Platosu’ndaki sürdürülebilir kırsal yaşam için yenilenebilir enerji, su yönetimi, uygun yapı malzemeleri, enerji verimli tasarım kullanımını teşvik çalışmalarını da gezip, bilgi edindiler.

Tiftik Köyünde 1 Kişi Kayboldu

Sorgun Tiftik köyünde çarşamba günü sabah saatlerinde evden ayrılan kendisinden bir daha haber alınamayan Yaşar KARS her yerde aranıyor.

Tiftik köyünde çarşamba günü sabah saatlerine tarlaya işçilerin başında durmak için giden Yaşar KARS’ ın  tarlada olduğunu esnada Kurtların tarlaya geldiği ve Yaşar KARS’ ın Kurtları kovalamak için tarladan ayrıldı ve Yaşar KARS’ dan bir daha haber alınamadığı bilgisini alan görevliler Yaşar KARS’ ı arama çalışması başlattı.

Yaşar KARS’ ın kaybolduğu yer ve civarında arama yapan Jandarma görevlileri AFAD yetkililerinden destek istemesi üzerine bölgeye getirilen eğitimli köpekler arama çalışmalarına katıldı. Yetkililer ve köylülerin yaptıkları aramalarda henüz bir sonuca ulaşılamadı.

Aramaların daha geniş bir alanda yapılmasını planlayan yetkililer aramalara gönüllülerinde destek olmasını istemesi üzerine Sorgun’ dan aramalara katılmak üzere bir otobüs gönüllü götürüldü ancak Yaşar KARS’ ı bulmak için yapılan aramalardan şu saate kadar olumlu bir sonuç elde edilemedi.

Yaşar KARS

 

Yeni Atanan Cumhuriyet Savcıları Göreve Başladı

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulunun 2019 Yaz Kararnamesi ile ilçemize atanan  Cumhuriyet Savcıları görevlerine başladı.

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulunun 2019 Yaz Kararnamesi ile ilçemize atanan  Cumhuriyet Savcıları Özlem SALKIM, Mustafa ÇELİK ve Timuçin TEKİN Sorgun’ a gelerek görevlerine başladı. Görevlerine başlayan Cumhuriyet Savcıları Özlem SALKIM, Mustafa ÇELİK ve Timuçin TEKİN Sorgun Kaymakamı Mustafa ALTINPINAR’ ı makamında ziyaret ettiler.